Pénzügyi gondok, egészségügyi aggodalmak, hangos szomszédok, klimax, egy hosszúra nyúlt baráti vacsora – csak néhány ok, amiért rosszul alhatunk. Egyszer-kétszer belefér, de ha rendszeresen nehezünkre esik elaludni, vagy heteken át fáradtan ébredünk, nagyon fontos, hogy utánajárjunk az okoknak.

Egy norvég kutatás során érdekes statisztikai módszerrel vizsgálták az egyes országok lakóinak alvásproblémáit. Azt nézték meg, hogy hol, hányan keresnek rá az interneten a rossz alvással kapcsolatos kulcsszavakra, hiszen bármi gondunk van, azonnal a Google-höz fordulunk. Az eredmények alapján Japánban, Tajvanon és Svédországban kutattak arányaiban a legtöbben a „nem tudok aludni” kifejezés után. Norvégiában volt a legmagasabb a „melatonin” szó keresési aránya (ez az alvási ciklust irányító hormon, az álmosságérzetért felelős anyag). A lengyelek pedig abban vezetnek, hogy náluk írták be a legtöbben a keresőbe a „Hogyan lehet gyorsan elaludni?” kérdést.

Az alvás világnapján, március 14-én idén csaknem nyolcvan országban hívták fel a figyelmet az egészséges alvás fontosságára, hiszen – mint a fenti kutatás is mutatja – világtendencia, hogy egyre zaklatottabban és egyre kevesebbet alszunk.

Tudatos alvó

– A magyar felnőttek negyede fáradtan ébred, minden második alvásproblémákkal küzd, és folyamatosan nő azok száma, akik altatókat használnak – vázolja a hazai helyzetet G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke, aki maga is kifejezetten rossz alvó volt.
– Több mint húsz éve élek együtt az alvási apnoéval, ez az egyik legsúlyosabb alvászavar az orvosok által számontartott százhúszféléből. Az alvási apnoe során alvás közben jelentősen lelassul vagy szünetel a légzés, általában hangos horkolással jár, de hozzáteszem, nem mindenki szenved ettől a kórtól, aki horkol. Becslések szerint a felnőtt lakosság négy-öt százalékát érinti ez a betegség, azonban ennek a több százezres tömegnek alig tizenöt-húsz százaléka gondozott. Ők azok, akik szakorvoshoz fordultak a problémával, amit kezelni lehet, de meggyógyítani nem. Én ma is egy CPAP-készülékkel alszom, ami úgy néz ki, mint a vadászpilóták maszkja, de ez segít abban, hogy éjszaka is megfelelő mennyiségű oxigénhez jussak. A betegségnek köszönhetően viszont tudatos alvóvá váltam.

Hogy él egy tudatos alvó? – merülhet fel bennünk. Például már az ébredéstől odafigyel arra, hogy napfény érje, mert ez segít stabilizálni a cirkadián ritmust, az alvás-ébrenlét váltakozását szabályzó belső óránkat. A tudatos alvó mindenképp beiktatja a mozgást a napjaiba, alvási rutint alakít ki, oldja a stresszt, és okosan táplálkozik.

Az alvás és az evés összefüggését mindannyian megtapasztalhattuk már. Egy-egy ünnepi vacsora után vízszintesbe helyezkedve érezhettük úgy, hogy sosem fogunk elaludni, annyira tele vagyunk. De az is előfordulhatott, hogy egy kihagyott vacsora miatt éhesen nem jött álom a szemünkre. Azt viszont kevesen tudják, hogy aki rosszul alszik, annak nagyobb az esélye arra, hogy elhízottá váljon, és ezzel újabb betegségeket „vonzzon be”.

– Kutatási eredmények szerint – mondja Szűcs ­Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke – a napi öt óránál kevesebbet alvók esetében jelentősen (negyven százalékkal) nagyobb eséllyel alakul ki az évek során túlsúly, összehasonlítva azokkal, akik napi hét-nyolc órát alszanak. Az alváshiány miatt ugyanis a jóllakottságot jelző hormon, a leptin vérszintje jelentősen csökken, az éhségérzetért felelős hormon, a ghrelin­ vérszintje pedig nő, valamint csökken a szövetek inzulin iránti érzékenysége, ezáltal lassul az anyagcsere. Ezek mind azt okozzák, hogy megnő a magas szénhidráttartalmú, édes-zsíros ételek iránti vágy, és a krónikus fáradtsággal élő több kalóriát visz be, mint amennyire szüksége lenne; ennek folyománya hosszú távon az elhízás. A túlsúly viszont – és itt az ördögi kör! – rontja az alvásminőséget.

Ha nem jön álom a szemünkre

– Az bárkivel előfordulhat, hogy pár napig rosszul alszik, ez még nem betegség – nyugtat meg G. Németh György. – Az alvással kapcsolatos problémáknak több szintje létezik. Miután letesszük a fejünket a párnára, tizenöt-húsz perc alatt el kellene aludnunk. Ha ez tartósan, két-három hétig gondot okoz, az már alvászavaros állapot. Ha nem foglalkozunk ezzel, és krónikussá válik, a következő szintre lépünk: az alvásbetegek csoportjába, amelynek tagjai orvosi kezelésre szorulnak.

Amikor úgy érezzük, hogy egy ideje rosszul alszunk, a Magyar Alvás Szövetség – neurológust, pszichiátert, fül-orr-gégészt, ortopéd orvost is magába foglaló – szakembereinek ajánlása szerint először azt vizsgáljuk meg, mit tudunk mi magunk tenni az alvásminőségünk javításáért. A fiatalok körében nagy divat, hogy munka vagy tanulás után, késő este mennek sportolni. Az esti kemény edzés biztos, hogy nem a relaxációt segíti, szemben egy kellemes sétával a szürkületben, amely átszellőzteti a tüdőt, jólesően­ fáraszt. Fontos ellenőrizni az alvási körülményeinket. A hálószoba legyen teljesen sötét és csendes. Ha ezt másképp nem tudjuk megoldani, használhatunk szemmasz­kot vagy füldugót. Pláne, ha tudjuk, hogy a kukásautó­ hangjára vagy a szomszéd hajnali indulására mindig felriadunk. A tévé előtt elaludni nem egészséges, de az sem, ha a macska rendszeresen felugrik az ágyra, és ezzel megzavarja az alvásunkat. Nagy áldás a mesterséges világítás, ám Edison találmánya óta egyre kevesebbet alszik az emberiség, mert meghosszabbítja a nappalt, az éjszaka rovására. Nyilván ebben a ránk rótt munkamennyiségnek is van szerepe, így a munkaadóknak felelősségük van abban, mennyi feladata marad még estére egy dolgozónak. A képernyőt alvás előtt egy-két órával már egyébként is hanyagolnunk kellene, egy adott ponton elzárni a külvilágból érkező ingereket, és a relaxáló, nyugtató tevékenységekre koncentrálni. Téves gondolat, hogy a telefon pörgetése elálmosít, sokkal inkább túlingerli az agyat, és nehezíti az elalvást, így jobb, ha a hálószobába be sem visszük az okoseszközeinket. Az ágyban nincs helye az evésnek, az internetnek, a tanulásnak, a játéknak és a munkának sem.

A rossz ébredés sokk az agynak

Furán hangozhat, de tény, hogy az alvásminőség az ébredéssel kezdődik. Az alvásunknak kétféle fázisa mérhető – mintha egy hullámra feküdnénk rá –, hol a mélyalvás, hol a felszínes alvás állapotában vagyunk, ezek negyven-ötven percenként váltakoznak. A mélyalvás a legértékesebb fázis, ilyenkor szinte mozdulatlanok vagyunk, csak a lélegzetvételünk érzékelhető, ebből egy éjszaka négy-hat egységet élvezhetünk. A felszínes alvás fázisában mozgunk, fordulunk, hogy a vérkeringésünk megfelelő legyen, erre az egészségesek nem is emlékeznek. Ha a mélyalvás fázisában szólal meg az ébresztőóránk, azt sem tudjuk, hol vagyunk, legszívesebben kábán süllyednénk vissza az álmaink közé. Ha viszont a felszínes alvás állapotában ébredünk, akkor kipihenten nyitjuk ki a szemünket, készen arra, hogy induljon a nap.

– A testen viselt okosórák, okoseszközök már képesek érzékelni, melyik fázisban tartunk, és meg tudják oldani, hogy akár tizenöt perccel korábban ébresszenek, de a megfelelő alvási szakaszban, hogy frissen, jó hangulatban keljünk fel – magyarázza G. Németh György. – Ezt a párunk vagy a gyerekünk ébresztésénél is bevethetjük. Ha mozdulatlanul fekszik, adjunk neki még tíz percet, negyedórát. Amikor a mélyalvásban kapjuk az ébresztő ingert, szinte sokkot kap az agyunk, utána egész nap levertnek érezzük magunkat. Hosszú távon emiatt fogékonyabbá válunk a betegségekre. Ez minden alvási problémával küzdőre jellemző lehet, ezért muszáj kezelni ezt az állapotot.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő mindössze havonta 1490 forintért.
Próbáld ki most!
Az előfizetésed egy regisztrációval egybekötött bankkártyás fizetés után azonnal elindul.
Mindössze pár kattintás, és hozzáférhetsz ehhez a tartalomhoz. Ha van már előfizetésed, lépj be .

OSZAR »