hétvégi gasztró hummusz

Hétvégi gasztró: így készíthetsz tökéletes hummuszt otthon

Hummuszrajongók, figyelem! Megnéztük, honnan indult világhódító útjára a csicseriborsókrém, és hogyan csinálhatod meg otthon úgy, hogy abba a legkritikusabb hozzáértő se tudjon belekötni.

Ezen a héten, egészen pontosan május 13-án volt a hummusz világnapja. A hummuszt mindenki szereti, na de honnan is származik ez a finomság? Miért lett ekkora kultusza? És hogyan készíthetjük el otthon úgy, hogy egy izraeli nagymama is elégedetten csettintsen?

Mutatunk három tuti tippet, és még egy titkos receptet is megsúgunk.

Hummuṣ bi-taḥīnah 

A hummuszt több nép is nemzeti eledelének vallja, annyi biztos, hogy ez az étel a Közel-Keletről származik. Hivatalos neve arabul: hummuṣ bi-taḥīnah, vagyis szezámos csicseriborsókrém. Az arab „hummusz” szó magát a csicseriborsót jelenti. A hummusz receptje egyszerű, elkészítési módjai viszont végtelenek: országonként, sőt háztartásonként változik az ízesítés és az állag. Egy dolog biztos: közösen tunkolva az igazi.

A hummusz népszerűségének kulcsa, hogy sokoldalú, laktató és mindenkihez szóló fogás, hiszen gluténmentes, laktózmentes és telis-tele van növényi fehérjével. Lehet belőle sós szendvicskrém, mártogatós, de léteznek belőle édes változatok is.

Vegánok, vegák, mindenevők – mindenki megtalálja benne a számítását.

És ami még izgalmasabb: a tetejére jöhet bármi! Zöldségek, hüvelyesek, sült húsok, fűszerek – évszaktól, hangulattól és fantáziától függ, mi kerül rá. Ha szeretnéd, hogy a tiéd otthon is olyan legyen, mint a legjobb közel-keleti étteremben – akárhogy is szól a te saját recepted – az alábbiakra kell figyelned.

hetvegi-gasztro-hummusz

Húsevőknek, vegáknak és vegánoknak is tökéletes a hummusz (Fotó: Szécsi Noémi)

Használj száraz csicseriborsót

Konzerv helyett inkább száraz változatból dolgozz. Nemcsak olcsóbb és tápanyagdúsabb, de ízben is jobban teljesít. Ha mégis maradsz a konzervnél, főzd újra 10 percig, és adj a vízhez egy csipet szódabikarbónát, hogy még puhább legyen.

Hidegen a legjobb

A hummuszt mindig hűvösen készítsd – ez a krémes állag titka. Dobj pár jégkockát a blenderbe! Pro tipp: eleve a főzővízből készíts jégkockát, így nem veszít az ízéből.

A tahini a hummusz lelke

A tahini minősége mindent eldönt, ezért ha igazán jót akarsz, ne érd be gyönge minőséggel. Bátran kérdezd meg a keleti bolt dolgozóját, ő melyiket viszi haza!

Ha pedig szeretnéd a lehető legfinomabb verziót elkészíteni, hallgass a szakértőkre és készítsd el a Dobrumba (egészen mostanáig) titkos hummuszát.

Így készül a tökéletes hummusz

Hozzávalók 4-6 adaghoz:

  • 200 g száraz, ‘hadas’ típusú csicseriborsó
  • 4 l víz
  • késhegynyi szódabikarbóna
  • 250 g (lehetőleg Har Bracha) tahini
  • 5 g citromlé
  • 5 g görög tengeri só
  • 100+100+100 g főzővíz
  • 2 db jégkocka

Elkészítés:

  1. 2 liter vízzel, hűtőben 24 órára beáztatjuk a száraz csicseriborsót.
  2. 24 óra múlva leszűrjük, a maradék 2 liter vízzel és szódabikarbónával krémes állagúra főzzük 1-3 óra alatt. A főzési idő a csicseriborsótól függ, a folyamat közben folyamatosan figyeljük, a keletkezett habot mindig leszedjük, a főzővizet megtartjuk.
  3. A csicserit és a főzővizet külön-külön kihűtjük.
  4. A hideg csicserit összekeverjük a többi hozzávalóval és turmixolni kezdjük. A kihűlt főzővizet három részletben, 100-100-100 grammonként fokozatosan adagoljuk a masszához, és beledobjuk a jégkockákat is.
  5. Addig turmixoljuk, amíg szép krémes, homogén állagú hummuszt kapunk.

Kapcsolódó: Korábbi hétvégi gasztróinkat itt éred el 

Kiemelt kép: Getty Images

OSZAR »