túlgondolás beteggé tesz

A túlgondolás beteggé tesz – Így lépj ki belőle!

A túlgondolás kimerítő: mentálisan és érzelmileg is tönkreteszi az embert, de sokan mégsem veszik észre, hogy állandóan elemeznek, túlbonyolítanak fejben mindent, mígnem olyan dolgoktól is elkezdenek szorongani, ami nem is létezik.
  • A Michigani Egyetem kutatása szerint a 25–35 év közötti felnőttek 73%-a túlgondolja a dolgokat.
  • Barátságokat és párkapcsolatokat tehet tönkre a túlgondolás.
  • Megmutatjuk néhány tippet, hogyan szokhatsz le a túlgondolásról.

Félelem, bűntudat, önigazolás, folyamatos analizálás – ezek mind igazak azokra, aki szeretik túlgondolni a dolgokat. Ezzel a negatív spirállal viszont olyan mélyre taszítják magukat, hogy az már a kapcsolataik rovására mehet, elszigetelődnek, sőt már a barátokkal, családtagokkal való kapcsolatokon is csak rágódnak.

Tudományos tény, hogy a nők hajlamosabbak a túlgondolásra. A Michigani Egyetem kutatása szerint a 25–35 év közötti felnőttek 73%-a túlanalizál, a nők 57%-a, a férfiak 43%-a szereti gondolatban túlbonyolítani az életét. A fiatal lányokra még inkább igaz ez, akik a közösségi média által diktált normákhoz, trendekhez hasonlítják magukat.

A túlgondolás elszigetel és beteggé tehet

Nyilvánvaló, hogy az alapvetően szorongó, érzékeny személyiségre jellemző a túlgondolás, de nem minden szorongó ember túlgondoló. A lelki alkaton túl a gyerekkori traumák is válthatnak ki olyan reakciókat, hogy az ember fejében szinte egy egész alternatív gondolati világ(vége) szülessen meg.

Fontos különbséget tenni az aggódás és a túlgondolás között.

Az előbbi hétköznapi gond, az utóbbi viszont megbéníthatja a mindennapokat. Eldin Hasa neurológus szerint a folyamatos túlgondolás szorongáshoz, döntésképtelenséghez és csökkent teljesítményhez vezethet.

Na de mégis mi számít túlgondolásnak?

Az ideggyógyász szerint a túlgondolás a negatív gondolatok elengedésének nehézsége, vagyis egy „analízis-paralízis”, perfekcionizmus, folyamatos félelem minden miatt. Vagyis felkészülni a legrosszabbra, mert akkor nem érnek meglepetések – ismerős ez?

Jellemző, hogy a túlgondóló ember mindenen rágódik: akár órákig tépelődik, mit ebédeljen, mit válaszoljon a randipartnerének chaten, vagy a munkahelyi értekezleten vajon nem volt-e bántó, amikor elmondta az őszinte véleményét. A komoly, életet meghatározó döntéshelyzetek pedig szinte teljesen kikészítik: álmatlanul forgolódva gyártják fejben a rosszabbnál rosszabb forgatókönyveket. Persze ezen eshetőségek 99%-ára zéró esély van, ők mégis minden forgatókönyvet egy valóságos rémképnek képzelnek el.

Fontos látni, hogy a túlgondolás kimerítő – mentálisan és érzelmileg is,

éppen ezért találni kell egy olyan módszert a túlgonodolónak, hogy megállítsa a negatív gondolatok áramlását. Ez nem azt jelenti, hogy az önreflexióra, a tetteink mérlegelésére nincs szükség! Nagyon fontos, de nem szabad hagyni, hogy az egészséges önkritika helyett a vészforgatókönyvek vegyék át a hatalmat felettünk.

túlgondolás beteggé tesz

Nem könnyű a túlgondolásról leszokni, és pozitív gondolatok felé fordulni (Fotó: Getty Images)

Így állíthatod le a túlgondolást

Dr. Tom MacLaren pszichiáter szerint az első lépés, hogy felismerjük a túlgondolás jeleit. A tudatos légzéstechnika, jóga, meditáció is sokat segíthet. Hasznos lehet napi 10 percet szánni a gondolkodásra, utána dönteni, és a legfontosabb, hogy ne hagyjuk eluralkodni a negatív spirált!

Kapcsolódó: Ezek a légzőtechnikák segíthetnek az önmegnyugtatásban és a gondolatok elterelésében!

Nem könnyű magunkat kijózanítani, de ha magadra ismertél, és rád is jellemző, hogy mindent és mindenkit túlanalizálsz, akkor ezekkel a mondatokkal tudsz megálljt parancsolni.

1. mantra: „A gondolat nem tény”

MacLaren szerint meg kell kérdőjelezni a negatív gondolatokat, és visszahozni a figyelmünket a jelenbe. Ha úgy érezzük, hogy a túlgondolás akadályozza az életünket, érdemes terapeutához fordulni.

2. mantra: „Hasznos ez most?”

Tényleg a valós kimeneteleket vázolom fel és mérlegelem, vagy rettegek a rossztól? Ha ezt szét tudjuk választani, akkor már megvan a jó irány.

3. mantra: „Visszatart vagy előrevisz?”

Ahogy az előbbi mantránál, ennél is a differenciálás a lényeg: hasznos nekem ez a gondolatmenet? Segít megoldani egy problémát, feladatot, helyzetet vagy csak lelassít, lebénít, tehetetlenné tesz? Ha a válasz megvan, akkor máris kikerülhetsz a túlgondolás negatív spiráljából.

A vezetett meditáció és minden olyan mozgásforma, hobbi is segíthet kizökkenteni, aminél nagyon kell koncentrálni. A táncok, egyes harcművészetek, a jóga a koreogrifák, mozgássorok miatt segíthetenek elterelni a gondolatokat, és örömhormonokat termelnek. A színjátszás, a kártyajátékok, a csapatjátékok mind olyan hobbik, amelyek a közösség és a társas interakciók miatt is segíthetnek leszokni a túlgondolásról.

Kapcsolódó: Még néhány módszer a túlgondolás megállítására

Kiemelt kép: Getty Images

OSZAR »