nők rémálom alvás

Ezért van többször rémálma a nőknek, mint a férfiaknak

Miért álmodnak a nők gyakrabban stresszes helyzetekről, üldözésről vagy zuhanásról? Egy friss kutatás szerint ennek nemcsak lelki, hanem társadalmi okai is lehetnek. Megmutatjuk, mi állhat az a rémálmok mögött, és mit tehetünk a nyugodtabb éjszakákért.
  • A nők gyakrabban álmodnak ijesztő helyzetekről, mint a férfiak.
  • Ez összefügghet a nők mindennapjaira jellemző több stresszel és a napközbeni nagyobb terheléssel.
  • Szerencsére létezik néhány módszer, ami segíthet a nyugodtabb alvásban.

Egy új kutatás szerint a nők hajlamosabbak arra, hogy éber szorongásaikat átvigyék az álmaikba is. Akár egy teljesen hétköznapi jelenetről, akár egy mesébe illő történetről, a legtöbben álmodunk valamit az éjszakánként. Hogy pontosan miért álmodunk, azt a tudósok még ma sem tudják teljes bizonyossággal.

A legelfogadottabb elméletek szerint álmaink segítenek az agynak feldolgozni mindazt, amit aznap átéltünk. Egy friss kutatás azonban új megfigyeléssel egészíti ki az eddig ismert képet: a nők nagyobb eséllyel álmodnak stresszes helyzetekről, mint a férfiak.

A stressz nem ér véget lefekvéskor

A Simba által végzett kutatás egyhetes időszakban rögzítette 2000 brit felnőtt álmait – köztük rémálmait is – és érdekes eredményre jutott. A nők 30%-a számolt be szorongáshoz köthető álmokról, míg a férfiaknál ez az arány csak 20% volt. Ez talán nem is olyan meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy a nők rendszeresen magasabb stressz-szintről számolnak be a mindennapjaikban, mint a férfiak.

Kapcsolódó: Rémálmok gyötörnek? Ezt jelentik a leggyakrabban visszatérő motívumok

Mivel a nők gyakran egyszerre vállalnak gondoskodó szerepet – gyerekek vagy idősödő szülők mellett – és dolgoznak, valamint nagyobb arányban viselik a háztartási teendők terhét is, nem meglepő, hogy ez a sok feszültség éjszaka is velük marad.

A résztvevők több mint tizede számolt be olyan álmokról, amik üldözték őket, eltévedtek vagy csapdába estek.

Az álmainkban visszaköszönnek a kapcsolataink

Kiderült, hogy az álmokat leginkább a kapcsolatok befolyásolták. A válaszadók több mint egyharmada vallotta be, hogy álmaik valós kapcsolatokon alapulnak. A szeretteikkel való újratalálkozás szintén gyakori visszatérő motívum volt: 13% álmodott arról, hogy újra találkozik valakivel a múltjából. Szakértők szerint az, hogy ennyien álmodnak arról, hogy késésben vannak, üldözik őket, vagy csapdába esnek, azt jelzi, hogy a napközbeni magas szintű szorongás és stressz átgyűrűzik az alvásba is.

nők rémálom alvás

A kutatók szerint a nők magukkal viszik a stresszt az álmaikba is. (Fotó: Getty Images)

A pénzügyi aggodalmak és a munkahelyi nyomás is gyakran megjelennek álmainkban. A válaszadók több mint egyötöde számolt be ilyen témákról. De még az aktuális hírek és politikai események is beszivárognak az álmainkba: 18% mondta, hogy már álmodott hírekkel vagy közéleti eseményekkel kapcsolatos dolgokról.

Hogyan lehet kevésbé stresszes az alvás?

Ha úgy érezzük, hogy a napközben felgyülemlett stresszt magunkkal visszük az ágyba, és az álmaink után még fáradtabban ébredünk, mint amikor lefeküdtünk, van néhány dolog, amivel segíthetünk magunknak abban, hogy az éjszaka valóban pihentető legyen.

  • Bár sokan a tévét vagy a telefon képernyőjét használjuk elalvás előtti kikapcsolódásként, ezek gyakran élénk, zaklatott álmokat idézhetnek elő.
  • Alvásszakértők szerint hatékonyabb megoldás lehet, ha inkább fehér zajt hallgatunk, vagy néhány percet meditációval töltünk lefekvés előtt.
  • Sokat segíthet az is, ha elalvás előtt kiürítjük az elménket. Írjunk listát arról, ami nyomaszt. Az álmaink leírása ébredés után szintén hasznos szokás lehet. Ez enyhítheti az álom intenzitását, és akár kreatív ötleteket is a felszínre hozhat.

Kapcsolódó: Tudd meg, miről árulkodnak a leggyakoribb visszatérő álmok!

Kiemelt kép: Getty Images

OSZAR »