- A túlzott stressz gyakran fizikai tünetek formájában jelentkezik.
- A tartós stressz hosszú távon megbetegíthet. Alvászavart, fejfájást, bőrproblémákat és immunrendszeri gyengeséget okozhat.
- Megmutatjuk, melyik jeleket nem szabad félvállról venni!
Ma már szinte lehetetlen stressz nélkül élni. A mindennapi teendők, anyagi gondok, a politikai feszültségek és az állandó megfelelési kényszer mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre több ember érezze magát túlterheltnek.
Stressz vagy túlzott stressz – mi a különbség?
Az Amerikai Pszichológiai Társaság meghatározása szerint a stressz a szervezet testi és lelki válasza a különféle megterhelésekre. Ilyen például, ha gyorsabban ver a szívünk, ingerlékenyebbek vagyunk, vagy nehezebben alszunk el. Ezek a reakciók teljesen normálisak. A probléma akkor kezdődik, amikor ez a feszültség tartósan fennáll, és átlépi azt a bizonyos határt. Ilyenkor beszélhetünk túlzott stresszről.
A túlstresszeltség különösen megterhelő körülmények között alakul ki. Ilyen lehet például egy krónikus betegség, munkahely elvesztése, párkapcsolati konfliktus, mentális egészségi problémák vagy családi nehézségek. A túlzottan stresszes állapot általában akkor jelentkezik, amikor huzamosabb ideig próbálunk túljutni stresszes helyzeteken anélkül, hogy igazán megállnánk pihenni.
Kapcsolódó: Így törheted meg a stresszevés ördögi körét egyszerűen
A túlzott stressz 9 jele
A tartós stressz alattomosan, szinte észrevétlenül épül be a mindennapjainkba, és nemcsak a közérzetünkre, hanem a testi működésünkre is hatással van. A szervezet ilyenkor különféle figyelmeztető jeleket küld, de ezek gyakran annyira hétköznapi tünetek, hogy könnyű őket elhanyagolni. Éppen ezért fontos felismerni azokat a testi és lelki jelzéseket, amelyek arra utalnak, hogy ideje lassítani.
1. Alvászavar
A stressz megzavarhatja az alvást, de a túlzott stressz akár tartós álmatlanságot is okozhat.
2. Tartós szorongás vagy ingerlékenység
A stressz szorosan összefügg a szorongással. A túlzott stressz ezt tovább fokozhatja, és más mellékhatásokat is okozhat, például alvászavart. A kialvatlanság tovább erősítheti a szorongást és ingerlékenységet.
3. Gyakori fejfájás
A túlstresszeltség fizikai tünetekben is megjelenhet, például fejfájásban. Különösen igaz ez azoknál, akik hajlamosak a migrénre.
Kapcsolódó: Az idegösszeomlás szélén állsz? Ezekből a jelekből megtudhatod!
4. Emésztési problémák
A stressz befolyásolja a bélrendszert. A bélflóra egyensúlyának felborulása olyan panaszokat okozhat, mint például az irritábilis bél szindróma. Székrekedés, hasgörcsök, étvágyváltozás vagy hányinger esetén érdemes orvost felkeresni.
5. Szapora szívverés
Ha túlzott stresszben van a szervezet, úgy érezheted, mintha szaporábban verne a szíved, még akkor is, ha a valós pulzusod normális. Ilyen esetben már érdemes konzultálni az orvosoddal.
6. Bőrproblémák
A stressz belső változásokat indít el a szervezetben, amelyek bőrproblémákban is megnyilvánulhatnak. A stressz miatt kialakuló pattanások miatt érdemes bőrgyógyászhoz és akár pszichológushoz is fordulni.

A túlzott stressz felboríthatja a hormonháztartást és gyulladásos folyamatokat indíthat el a szervezetben, ami gyakran pattanásokhoz, ekcémához vagy egyéb bőrproblémákhoz vezethet. (Fotó: Getty Images / Maksym Belchenko)
7. Legyengült immunrendszer
A stressz gyengíti az immunrendszert, és fogékonyabbá tesz a fertőzésekre.
8. Krónikus fájdalom
A lakosság 20–30%-a szenved krónikus fájdalmaktól. A kutatások szerint a stressz, a depresszió és a PTSD is hozzájárulhat ezek kialakulásához.
9. Csökkent libidó
A túlzott stressz a párkapcsolatra is hatással van. A stresszhormonok (például kortizol, adrenalin) termelése miatt a szervezet a nemi hormonok rovására biztosít energiát, ami csökkent szexuális vágyat eredményezhet.
Mit tehetsz, ha a stressz kezd elhatalmasodni rajtad?
Néhány egyszerű, mégis hatékony módszer segíthet abban, hogy visszanyerd az egyensúlyt.
- Beszélj róla valakivel, akiben megbízol. Legyen az egy barát, a párod, egy terapeuta vagy egy támogató csoport. Már az is segíthet, ha kimondod, amit érzel.
- Előfordulhat, hogy a túlzott stressz mögött hormonális egyensúlyzavar vagy mellékvese-fáradtság áll. Ebben az esetben egy alapos kivizsgálás segíthet.
- Iktass be napi apró szüneteket. Ne várj nagy változásokat egyik napról a másikra.
- Kelj fel 10 perccel korábban, és végezz légzőgyakorlatokat. Sétálj egyet ebédszünetben vagy munka után.
Ezek az apró lépések nemcsak a stressz csökkentésében segítenek, hanem abban is, hogy újra kapcsolódj önmagaddal.
Kapcsolódó: Létformád az idegeskedés? Így tehetsz a stresszfüggőség ellen!
Kiemelt kép: Getty Images