zöldike, csokrosinda

A zöldike akkor is boldog lesz nálad, ha nem vagy gyakorlott hobbikertész

Ha szeretjük zöldellő növényekkel gazdagítani az életterünket – és nem mellesleg a légtisztítás is fontos számunkra –, keresve sem találhatnánk jobb növényt a zöldikénél. Mutatjuk, hogyan lesz erős és egészséges!
  • A zöldike évtizedek óta népszerű növény. 
  • Jótékony hatásaira a NASA is felfigyelt a ’80-as években.  
  • Mutatjuk, mire kell figyelni a zöldike nevelése során! 

A zöldike vagy csokrosinda (Chlorophytum comosum) egy bájos és hálás dísznövény, ami kezdő hobbikertészek számára is kitűnő választás lehet. Nemcsak azért, mert könnyen tartható, hanem mert strapabíró tulajdonságai, alkalmazkodóképessége révén egy-egy jóindulatból elkövetett baklövésünket is könnyebben megbocsátja.

Jellegzetes, központi csúcsból eredő, csíkos levelei és aprócska, fehér virágai igazán dekoratívvá teszik, nem beszélve arról, hogy a beltéri levegő minőségére is jótékony hatással van – nem véletlen, hogy a ’80-as években a NASA is felfigyelt rá egy légtisztító növényeket vizsgáló kutatás során. 

Sőt, új kutatások szerint a zöldike nemcsak növeli, de javítja is a környezeti mikrobiomot. Azaz olyan jótékony, változatos baktériumokkal látja el a levegőt (illetve a szervezetünket is), amelyek az alapvető vitaminok előállításáért és a jó emésztésért felelnek. Ehhez azonban nem árt tudnunk, miként gondozhatjuk megfelelően ezt az igazán sokoldalú szobanövényt, hiszen jótékony hatásait akkor fejti ki igazán, ha egészséges, kiegyensúlyozott környezetben nevelkedik.

Így neveld a zöldikédet

A liliomfélék családjába tartozó zöldike Dél-Afrikából indult hódító útjára. Töretlen sikerének titka, hogy nem mérgező az emberekre és a háziállatokra nézve, valamint jól tud alkalmazkodni más környezeti feltételekhez is. A legjobb eredmény érdekében azonban érdemes szem előtt tartani az alapvető igényeit – mutatjuk, hogyan lehet hosszú évekig hű társunk a lakásban!

1. Figyeljünk a fény- és hőmérsékletigényre!

A zöldike a félárnyékos, világos, közepes páratartalmú helyeket kedveli igazán – a tűző napfénytől azonban óvni kell, különben könnyen megperzselődnek a levelei.

Kapcsolódó: Ha így neveled, meseszép lesz a cserepes broméliád

Hőmérséklet tekintetében a 18–24 Celsius-fok a legideálisabb, bár ideig-óráig a hűvösebb klímát is elviseli. A fűtési szezonban, amikor szárazabb bent a levegő, érdemes időnként vízzel permetezni a leveleit.

2. Öntözés: a kevesebb néha több

A zöldikének nincs kifejezetten magas vízigénye, de tavasszal és nyáron nyugodtan öntözhetjük többször, akár heti 2-3 alkalommal is. (Télen elég akkor meglocsolni, amikor a földjét tapintásra száraznak érezzük.)

3. A legjobb virágföld és tápoldat

A zöldike megelégszik az általános virágfölddel is, amennyiben nem felejtjük el a vegetációs időszakban (tavasztól őszig) legalább havonta egyszer mérsékelten tápoldatozni. Ha igazán biztosra mennénk, válasszunk laza, erős vízelvezetésű, viszonylag pH-semleges, esetleg enyhén savas vagy lúgos talajt.

zöldike, csokrosinda

Nem kell profinak lenni, a zöldike minimális gondozás mellett is dekoratív éke maradhat a lakásnak (fotó: Julia/Unsplash)

Sőt, ha szeretnénk, házi tápoldatot is készíthetünk:

  • Egy marék összetört tojáshéjat áztassunk be 1 liter vízbe, körülbelül 2-3 napra.
  • Miután leszűrtük az oldatot, már használhatjuk is.

A tojáshéj vízben áztatva kalciumot juttat a növényhez, ami a sejtfalak erősítésén keresztül kicsattanó egészséggel ajándékozza meg a zöldikénket.

A túlzott trágyázást kerüljük, ha nem szeretnénk, hogy bebarnuljon a növényünk, így mindig tartsuk be a boltban vásárolt tápoldatok címkéjén lévő ajánlásokat.

Fontos továbbá, hogy mivel kifejezetten gyorsnövésű szobanövényről van szó, érdemes minden tavasszal új cserépbe ültetni, hogy gond nélkül fejlődhessenek a gyökerek.

4. Néha metszeni is kell

Az elhalt vagy barnuló leveleket mihamarabb távolítsuk el, elősegítve ezzel az új hajtások növekedését és a növény általános egészségét. Ha úgy látjuk, hogy a zöldikénk túl hosszú és ritkás, szabaduljunk meg a hajtásaitól, hogy több tápanyag juthasson az anyanövény fő részeibe. 

+1 előny: a zöldikét szaporítani is gyerekjáték

Egyszerűen csak vágjunk le egy egészséges sarjat az anyanövényről, majd helyezzük egy vízzel teli pohárba, edénybe vagy nedves talajba, ahol néhány héten belül gyökeret ereszt. Ennyi az egész.

Ha tehát olyan növényt keresel, ami kezdők számára is könnyen kezelhető, látványos, és még a levegő tisztaságát is támogatja, a zöldike lesz a legideálisabb számodra. Nem igényel különösebb szakértelmet, és nem kell megszakadni sem azért, hogy dús lombozata legyen – nem véletlen, hogy soha nem megy ki a divatból.

Ez is érdekelhet: Jobban járunk, ha ezeket a növényeket inkább száműzzük a hálószobából

Kiemelt kép: Cami Kaos/Unsplash 

OSZAR »