A női arcszőrzet kialakulását több tényező is okozhatja, kezdve a hormonális zavartól a genetikai hajlamon át egészen a menopauza utáni változásokig. Ám bármi is álljon a háttérben, a legtöbb hölgy számára zavaró lehet, ezért sokan különféle módszerekhez folyamodnak, hogy megszabaduljanak a kósza szőrszálaktól.
Borotválni vagy nem borotválni?
A legenda szerint a történelem számos nőalakja, többek között Kleopátra, Marilyn Monroe és Elizabeth Taylor is szőrtelenítette az arcát, méghozzá – bár erre nincs konkrét bizonyíték – a hagyományos borotvamódszerrel, mely nyilvánvaló hátrányai ellenére még napjainkban is népszerű.
Nincs tehát új a nap alatt, ami a témát illeti, ezt bizonyítja korábbi cikkünk is, melyben részletesen végigvettük a szőrtelenítés történetét, és jutottunk el odáig, hogy a testszőrzet eltávolítására ma már elsősorban nem a szépség mércéjeként tekintünk. Ennek ellenére kár lenne tagadni, a szőrtelenítésnek bizony továbbra is van esztétikai célja, kiváltképp az arcunkon, ahol mint említettük, többféle okból is elszaporodhatnak a látható, zavaró szőrszálak.
A szinte bolyhos, barackszőrre emlékeztető pihéket vellus szőröknek hívjuk,
ezzel szemben az úgynevezett terminális szőrzet sokkal sötétebb és vastagabb, leginkább az ajkak, a pajesz, a nyak és az áll mentén alakulnak ki – sokan ezekkel szemben vetik be a legnyilvánvalóbb módszert, a borotválást.
„A borotválás az egyik leggyorsabb módja, hogy eltávolítsuk a szőrt, de nem túl hatékony, hiszen rendszeresen gondoznunk kell a kialakuló borostát” – mondja Dr. Kaszab Csilla bőrgyógyász, kozmetológus. A művelet ugyan egyszerű és gyors, a szőrszálak napok múlva megjelennek, ráadásul sötétebbek és keményebbek is lesznek. A szakértő szerint továbbá fennáll az irritáció veszélye, ráadásul a benőtt szőrszálak akár gyulladást is okozhatnak, ezért jobb, ha más módszerekhez folyamodunk.
Mi a helyzet a szőrtelenítő krémekkel?
„A szőrtelenítő krémek erős vegyi hatású készítmények. Valamennyi szőrtelenítő krém lúgos kémhatású, ezáltal tudja a keratint bontani, viszont emiatt könnyen tud allergizálni is, hiszen általa sérülhet a bőr felső hámrétege” – részletezi a bőrgyógyász.
Dr. Kaszab Csilla azonban hozzáteszi, ennek ellenére érthető az arcra használható szőrtelenítő krémek népszerűsége, hiszen nagy előnyük, hogy fájdalommentesen távolítják el a zavaró szálakat, miközben nincs szükség borotvára.
Ugyanakkor a szőrtelenítő krémek nem jutnak le a szőrhagyma szintjéig, csupán a bőrből kilógó szálakat tudják feloldani,
így a hatásuk nagyon rövid ideig tart, éppúgy, ahogy a borotvánál. „Gyakorlatilag 2-3 nap múlva már jelentkezhet a borosta. Természetesen megvan az igény az arc szőrtelenítésére, különösen egy bizonyos kor után, de léteznek ennél tartósabb, jobb megoldások is. Főleg, hogy ha irritálódik a bőr, ekcéma, égés, esetleg feszülés jelentkezik a krém használata után, akkor valójában a fájdalmat sem spóroljuk meg.”
Minden szőrt el kell távolítanunk az arcunkról?
Életünk során megtanuljuk, a testünket borító szőrzet funkciója nem más, mint hogy segít a bőr védelmében, a hőszabályozásban és az érintések érzékelésében, de mi a helyzet az arcon felbukkanó szőrszálakkal?
„Ezek a pihék, vagy a megerősödött szálak nem létfontosságúak, ezért a hiányuk sem okoz különösebb egészségügyi problémát. Élettanilag nincs olyan mértékű védőfunkciójuk, mint például a szemöldöknek vagy a szempilláknak, sőt, azt is szoktuk mondani, hogy a szőrszálakon még jobban meg is tudnak tapadni a kórokozók” – mondja a szakember.

A női arcszőrzet eltávolítására több módszer is létezik, mint például a csipeszes megoldás, a gyantázás, a borotválás, a szőrtelenítő krémek, vagy a lézeres és az IPL-kezelések – mind közül ez utóbbiak számítanak a leghatékonyabbnak (Fotó: Getty Images)
Ráadásul a kor előrehaladtával a funkcionális szerep eltörpül az esztétikai probléma mellett, hiszen
a menopauzával megváltozik a relatív tesztoszteron-ösztrogén egyensúly, ami fokozott, látványos szőrösödéshez vezethet.
Dr. Kaszab Csilla szerint az is érthető, ha valaki a sűrű bársonyrétegtől szeretne megszabadulni az arcán, de az ehhez hasonló erősebb szőrszálak már jobban indokolják a szakszerűbb, eredményesebb módszereket.
Kapcsolódó: Ezek a leggyakoribb hibák, melyeket elkövethetünk szőrtelenítés közben.
Ezek a legjobb technikák az arc szőrtelenítésére
„A pihék esetében a legjobb, hosszan tartó technika a gyanta, ám az erősebb, színes szőrszálaknál diódalézer vagy IPL (Intense Pulsed Light) szükséges, mivel a készülékből származó energia a már pigmentált szőrtüszőt, hagymát tudja elpusztítani. Ilyenkor a fény egészen a hajgyökerekig hatol, ahol a hő roncsolja a szőrszálak gyökerét, így azok rövid időn belül kihullanak. Ezért is van az, hogy ez a módszer nem annyira hatékony a pihék esetében, tehát
érdemes kombinálni a technikákat attól függően, milyen típusú szőrtől szeretnénk megszabadulni.”
Az összes többi technika – beleértve a gyantát, az IPL-t, valamint a diódalézert – viszont együtt jár bizonyos fokú fájdalommal, melyet a kevésbé hatékony szőrtelenítő krémekkel valóban elkerülhetünk.
Még a lézerek sem szólnak örökre
„A mérlegeléskor azonban lényeges figyelembe vennünk azt is, hogy az említett technikák mondhatni örökre szólnak – bár ez sincs teljesen így. Tapasztalataim szerint a hormonális változások esetén ezek a kezelések sem 100%-sak. Szó nincs róla, hogy ugyanannyi szőr nőne vissza, de már egyetlen szál is zavaró lehet, ezért a klienseink bizonyos időközönként visszatérnek még további megerősítő alkalmakra.”
Ha a szokásosnál több arcszőrzet jelenik meg annak ellenére, hogy mindent bevetettünk ellenük, érdemes lehet átfogóbb orvosi vizsgálatot kérni, mivel hormonális zavar – például PCOS, inzulinrezisztencia vagy mellékvese-túlműködés – is állhat a háttérben. Perimenopauza és menopauza idején szintén fokozódhat a szőrnövekedés az arcon, ezért tartós megoldás érdekében jobb, ha mielőbb szakemberhez fordulunk.
Kapcsolódó: Szőrszálak az anyajegyben? Így szabadulj meg tőlük szakszerűen
Kiemelt kép: Getty Images